Sawyer – robot współpracujący

Firma Elsta wprowadza do swojej oferty inteligentnego robota współpracującego Sawyer produkowanego przez amerykańską firmę Rethink Robotics. To najłatwiejszy do wdrożenia robot na rynku, zaprojektowany, aby w szybki sposób umożliwić użytkownikom automatyzację wielu procesów produkcyjnych.

Sawyer stanowi zintegrowane i kompletne rozwiązanie, na które składają się oprogramowanie Intera, kamery wizyjne, system raportowania Intera Insights oraz chwytaki typu plug&play z rodziny ClickSmart. Sawyer posiada ramię o 7 stopniach swobody i zasięgu 1260mm, potrafiące operować z dokładnością do +/- 0.1mm.  Wbudowane czujniki siły pozwalają robotowi na podejmowanie decyzji w zależności od zmiennych warunków w trakcie wykonywania zadań oraz na bezpieczne działanie tuż obok pracujących ludzi.

Sawyer oparty jest o inteligentną aplikację Intera, która pozwala użytkownikom indywidualnie programować robota poprzez uczenie go zadań do wykonania. Polecenia można wprowadzać bezpośrednio na ramieniu robota, poprzez dwa panele sterujące, bądź zdalnie na laptopie, korzystając z programu Intera Studio. Interfejs Sawyera nie wymaga zaawansowanej wiedzy informatycznej. Robot jest wyposażony w system wizyjny, którego zadaniem jest śledzenie otoczenia i automatyczne dostosowanie działań robota w zależności od miejsca, w którym się znajduje. Chwytaki ClickSmart redukują znacznie koszty wdrożenia robota i są  gotowe do pracy od razu po podłączeniu. Sawyer jest również wyposażony w program Intera Insights, który umożliwia raportowanie w czasie rzeczywistym.

– Z usług Sawyera korzysta już wiele światowych firm, takich jak: DHL, Siemens, General Electric czy L’Oréal. Jesteśmy przekonani, że Sawyer znajdzie również pracę w polskich firmach. Jego przewagą w porównaniu z innymi robotami współpracującymi jest łatwość użytkowania przy jednoczesnym zachowaniu efektywności kosztowej. Globalny system wsparcia dodatkowo ułatwia użytkownikom wykorzystanie pełnych możliwości robota – mówi Mateusz Filipiak, Product Manager w Elsta.

Roboty współpracujące są zaprojektowane tak, aby współdziałać z ludźmi i realizować monotonne prace w fabryce. Przedsiębiorstwa na świecie borykają się z poważnymi niedoborami siły roboczej. Dzięki umieszczeniu Sawyera na hali produkcyjnej, firmy mogą wypełnić te luki i przenieść swoich pracowników do bardziej odpowiedzialnych i skomplikowanych zadań.

Sawyer jest produkowany przez amerykańską firmę Rethink Robotics założoną w 2008 roku przez pioniera robotyki Rodneya Brooksa – byłego dyrektora Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu MIT.

Więcej informacji: www.elsta.pl/produkty/sawyer/