Historia

Rok rozpoczęcia działalności

Pierwsze urządzenia pomiarowe

Firma pierwszy sprzęt do wykonywania pomiarów elektrycznych odkupuje od kopalni Bochnia i Przedsiębiorstwa Montażu Urządzeń Elektrycznych w Katowicach.

Pierwsze zlecenia i walizka pieniędzy

Pierwsze prace projektowe i wykonawcze Elsta realizowała dla fabryki kosmetyków z Krakowa. Wynagrodzenie za pracę otrzymywała od ówczesnego pełnomocnika firmy, który miał w zwyczaju przyjeżdżać do kontrahentów wyposażony w broń palną służącą do ochrony i walizką pieniędzy przykutą kajdankami do ręki.

Logo i nazwa firmy

Inspiracją dla nazwy firmy był…. serial “Czterdziestolatek”, w którym działała firma Stefbud. Elsta to nic innego jak połączenie dwóch słów “elektryka” i “Stankiewicz”. Logo z kolei zaprojektowała małżonka Prezesa, Pani Małgorzata Stankiewicz.

Urząd Skarbowy

– Jak Pan śmie okradać ojczyznę i tworzyć prywatną inicjatywę, jak Państwo łożyło na Pana inżynierskie wykształcenie?! Co Pan chcesz teraz słupy jakieś stawiać zamiast budować ludową ojczyznę…?! – takie słowa usłyszał Prezes Jacek Stankiewicz od urzędniczki podczas pierwszej rejestracji firmy w Urzędzie Skarbowym.

Uruchomienie produkcji

Zakład Pomiarów i Wykonawstwa Instalacji Elektrycznych zostaje przekształcony w Zakład Urządzeń Elektrycznych Elsta. Rusza produkcja pierwszych urządzeń energoelektronicznych i elektronicznych dla górnictwa.
TUSDELK

Pierwszy produkt

Pierwszym seryjnie produkowanym urządzeniem był tyrystorowy układ sterowania dołowych elektrycznych lokomotyw kopalnianych TUSDELK, który służy do sterowania napędem lokomotyw trakcyjnych, pracujących w kopalniach węgla kamiennego i rud.

1994

Pierwszy sukces

W dwa lata po wprowadzeniu systemu TUSDELK, Elsta osiągnęła swój pierwszy sukces komercyjny opracowując system sterowania radiowego kombajnami ścianowymi SSRK 1001, stosowany w górnictwie węglowym. Jak przyznaje Prezes firmy Jacek Stankiewicz, ten produkt w szczególności napawa firmę dumą: – SSRK 1001 od lat daje nam dużo satysfakcji zwłaszcza ze względu na fakt, że znalazł zastosowanie nie tylko w zdecydowanej większości kopalń polskich, lecz również w kopalniach chińskich, rosyjskich, ukraińskich, białoruskich, czeskich, węgierskich, rumuńskich, a nawet na terenie Ameryki Południowej. Wielokrotnie nagradzany system (który otrzymał między innymi Medal „Najwyższa Jakość Małopolska” w 1996 roku, Złoty Medal Prezesa Stowarzyszenia Elektryków Polskich w 2002 roku) był w momencie powstania jednym z najnowocześniejszych produkowanych na świecie.

Kiedy pojedziemy do Wieliczki?

Zanim powstał system sterowania radiowego kombajnami ścianowymi SSRK 1001 pewnego razu do siedziby firmy chciał przyjechać – zainteresowany opracowaniem tego systemu – dyrektor odpowiedzialny za realizację projektu finansowanego przez KBN, żeby przed podpisaniem kontraktu zobaczyć potencjał inżynierski i produkcyjny Elsty. Dyrektora podjęto nie w Wieliczce, ale w Krakowie w wynajętym małym biurze przy ul. Wybickiego, gdzie podnajęto dodatkowo salę konferencyjną i sprowadzono sekretarkę. Na koniec spotkania Dyrektor zapytał:

– Panie Prezesie, a kiedy pojedziemy do Wieliczki?
– Za chwilę. Podjedziemy tylko najpierw na chwilę na AGH.

Tam Dyrektor został oprowadzony po rzeczywistym licencyjnym stanowisku badawczym, gdzie uruchamiano m.in. TUSDELK. Elsta była dobrze rozpoznawalna, a znajomi doktorzy z uczelni zachwalali współpracę z firmą. W dobrym nastroju opuściwszy mury uczelni Dyrektor zapytał znowu:

– Panie Prezesie, a kiedy pojedziemy do Wieliczki?
– Już za chwilę, tylko najpierw wzmocnijmy się posiłkiem – padła odpowiedź.

Po krótkim odpoczynku i obiedzie dyrektor w coraz lepszym humorze po raz trzeci zapytał:

– Ale Panie Prezesie, kiedy pojedziemy do Wieliczki?

W tym momencie Prezes Stankiewicz w sytuacji podbramkowej rzekł Dyrektorowi prosto w oczy:

– Panie Dyrektorze, niech mi Pan powie, czy chce Pan podpisać ten kontrakt, czy nie? Bo zaręczam Panu, że jak pojedziemy do Wieliczki to tej umowy nie podpiszemy, a moim zdaniem powinien ją Pan podpisać.

Dyrektor spojrzał przez dłuższą chwilę nic nie mówiąc, w końcu odrzekł:

– Dawaj Pan, podpisujemy!

Siedziba na ul. Jedynaka

W nowym biurze powstaje pierwsza w historii firmy sieć komputerowa. Pierwsze 4 komputery miały przyjechać do Elsty na tylnej kanapie malucha. Pech chciał, że na światłach w Krakowie w tył malucha wjechało auto. Na szczęście ani kierowcy, ani komputerom nic się nie stało, ale maluch wyszedł z wypadku mocno poturbowany.

Pierwsze prospekty Elsty

Premierowym wydawnictwem reklamowym w historii Elsty była Karta informacyjna „System sterowania radiowego kombajnami ścianowymi SSRK-1001”, wydana w czerwcu 1996 r. W sierpniu 2001 r. powstało II wydanie.

Całościowa prezentacja firmy po raz pierwszy pojawiła się w Karcie „Zakład Urządzeń Elektrycznych ELSTA Wieliczka”, opublikowanej w lipcu 2001 r.

 

 

Pierwszym dokumentem reklamowym dotyczącym produkcji niskonapięciowych urządzeń rozdzielczych, była Karta „Niskonapięciowe rozdzielnice i sterownice systemu konstrukcyjnego Striebel & John”. Wydana we wrześniu 2003 r., zaraz po uzyskaniu od licencjodawcy certyfikatu TSK.

 

Zmiana profilu firmy

Oferta Elsty do roku 1999 adresowana była głównie do branży górniczej, kiedy to podjęto decyzję o rozpoczęciu dywersyfikacji organizacyjnej i produktowej. Decyzja ta była jednym z kamieni milowych w historii firmy, ponieważ w jej wyniku powstały nowe działy, tj. projektowy, automatyki przemysłowej oraz produkcji urządzeń elektrycznych, które dały możliwość rozpoczęcia kompleksowej realizacji projektów branży elektroenergetycznej w systemie „pod klucz”.

Nowa siedziba

W 2000 roku siedziba firmy zostaje przeniesiona do własnych obiektów położonych w Wieliczce, które wcześniej należały do Hydrokopu. Obszerny pawilon biurowy oraz później wybudowana nowoczesna, dobrze wyposażona hala produkcyjna, pozwoliły na rozszerzenie oferty firmy o produkcję urządzeń rozdzielczych niskiego napięcia i dalszy rozwój działu automatyki przemysłowej.

2002-2003

Gorlice

Rozbudowa Elektrociepłowni Gorlice o blok 7 MW. Pierwszy duży kontrakt w historii firmy na prace projektowe, produkcyjne i elektroinstalacyjne związane z dobudową generatora.

– Po pierwsze musieliśmy wynegocjować i podpisać umowę ze ZREWem, który był w tym momencie potężną firmą. Po drugie była to realizacja kontraktu dla inwestora amerykańskiego. Po trzecie terminy – umowę podpisaliśmy na początku października z deklaracją, że na koniec lutego przyszłego roku będzie gotowa synchronizacja generatora z siecią. Nie mieliśmy projektów, nie mieliśmy gdzie tego zrobić, nie bardzo mieliśmy kim, ponadto wycena była najeżona różnego rodzaju ryzykami. Siedliśmy wtedy w trójkę z Jurkiem Giletyczem i Krzyśkiem Koniecznym w sali i zaczęliśmy się zastanawiać czy brać czy nie brać tego zlecenia. I wtedy Jurek powiedział: “Co? Nie damy rady? Bierzemy!”

Czas na świętowanie

Podczas realizacji kontraktu w Gorlicach przyszedł krytyczny moment. Jest początek grudnia, okres przedświąteczny, kiedy zastanawiamy się jak obłożyć pracę, bo strasznie jest napięty termin. Wtedy decydujemy się na dwie rzeczy. Prosimy Amerykanów o prolongatę terminu, bo nie zdążymy, a z drugiej strony decydujemy się zrobić jedną sobotę i niedzielę wolną, żeby potem dłużej i efektywniej pracować, aż do Wigilii. Budowa stanęła na jeden weekend, a wcześniej praca odbywała się non-stop na dwie, a nawet trzy zmiany. Akurat wtedy Amerykanie przyjechali na kontrolę, a na budowie nikogo nie ma. Kilka dni potem dostaliśmy odpowiedź na pismo w sprawie prolongaty, które brzmiało mniej więcej tak: “Jeżeli macie czas na świętowanie, to nie ma żadnego przedłużenia terminu.” – wspomina Jacek Stankiewicz.

Wycieczka do Schwarzwaldu

Latem 6-osobowa ekipa Elsty udała się do Sasbach w Schwarzwaldzie. Po tygodniowym szkoleniu w zakładach Striebel & John zdaliśmy egzamin i zdobyliśmy certyfikat partnerstwa TSK. Tym samym, jeszcze przed akcesją Polski do Unii Europejskiej, Elsta była w stanie produkować rozdzielnice z badaniami typu, przy wsparciu ze strony S&J jako „original-manufacturer’a”.

Do dziś pamiętamy dwie barwne postaci, które wówczas poznaliśmy. Inż. Walter Klein – znany w kręgach niemieckiej normalizacji technicznej – był szefem naszego szkolenia (na zdjęciu – piąty od prawej). A pan Rudolf Spinner – popularny w całej okolicy producent wybornych sznapsów – gościł nas w swym pensjonacie w Sasbachwalden.

Umowa z ABB

W 2002 roku Elsta dołącza do grona autoryzowanych producentów rozdzielnic niskiego napięcia na licencji ABB.

 

Budowa Roku

Wyróżnienie za współrealizację obiektu „Podczyszczalni Ścieków dla Kompanii Piwowarskiej S.A. Tyskie Browary Książęce Tychy”, która uzyskała prestiżową nagrodę „Budowa Roku 2003″.

Certyfikat ISO

W 2004 roku Elsta zdobyła pierwszy certyfikat ISO 9001.

Sundsvall

Pierwszym kontraktem realizowanym przez Elstę w Szwecji były prace elektroinstalacyjne na spalarni śmieci w Sundsvall rozpoczęte w 2004 roku.

Umowa z Siemensem

W dniu 7 czerwca 2006 roku Elsta podpisuje umowę SIVACON Partnera z firmą Siemens.

2008

Spalarnia odpadów niebezpiecznych ITPON ORLEN

Kolejny przełomowy dla Elsty projekt realizowany w Płocku dotyczył kompleksowego zaprojektowania, kompletacji dostaw, produkcji oraz wykonania prac elektromontażowych branży elektrycznej i automatyki przemysłowej.

Tallin

Realizacja kontraktu obejmującego branżę elektryczną dla spalarni śmieci w Tallinie (rozpoczęcie w 2011 r.) była kluczowa dla historii firmy, bo otworzyła Elście drogę do kolejnych zleceń na pracę przy tego typu obiektach.

Pożar

W listopadzie 2012 roku do Prezesa dzwoni telefon z jednego z kontraktów: – Szefie mamy problem. Zapaliła się bateria od UPS-ów – zabrzmiał głos w słuchawce.
– I co dalej?!
– Przyjechała straż pożarna.
– Dobrze.
– Mają do nas pytanie.
– Tak? Jakie?
– Jak to gasić?
Grupa Elsta

Spalarnia Four Ashes

Pierwszy duży kontrakt realizowany w Wielkiej Brytanii dotyczył zakresów branży elektrycznej dla spalarni odpadów w Stafford. Dziś Elsta jest obecna na większości tego typu projektów w Wielkiej Brytanii, a w swoim portfolio ma wiele prestiżowych realizacji.

Nowe hale produkcyjne

W październiku 2013 r. w Wieliczce odbyło się oficjalne otwarcie nowych hal produkcyjnych.

Partner Vacon

Elsta zostaje certyfikowanym partnerem w zakresie sprzedaży i serwisu przetwornic częstotliwości Vacon® w lutym 2015 r.

Pierwszy kontener

Kontenerowa zabudowa urządzeń elektrycznych po raz pierwszy w historii firmy została zrealizowana w 2015 r. na projekcie budowy spalarni śmieci Wilton w Wielkiej Brytanii.

Elektrownia Kozienice

W 2015 r. Elsta rozpoczyna prace na największym kontrakcie w historii firmy dotyczącym prac elektroinstalacyjnych w Elektrowni Kozienice.

Rebranding

W 2017 r. Grupa Elsta przeszła rebranding. Pojawiło się nowe logo.

Sawyer

W 2018 r. do oferty Elsty i jej pracowników dołącza inteligentny robot współpracujący Sawyer.

Rośniemy!

W roku obchodów 30-lecia Elsta otworzyła nowy budynek w Wieliczce.