Elsta zakończyła roczny proces restrukturyzacji

Restrukturyzacja Elsty trwająca od roku dobiegła końca. 

W dniu 31 marca 2021 r. Sąd Rejonowy dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie, VIII Wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych, uprawomocnił układ zawarty pomiędzy Elsta Sp. z o.o. i jej wierzycielami. 

Przypominamy, że na Zgromadzeniu Wierzycieli za przyjęciem układu zagłosowało 241 wierzycieli, przeciwko – jedynie 5, co pokazuje, że nie tylko my wierzymy w dalsze powodzenie Elsty.

Gdzie jesteśmy dzisiaj?

Za nami najtrudniejszy rok w dziejach firmy i olbrzymie zmiany organizacyjne:

   • Dostosowaliśmy naszą ofertę do możliwości i aktualnych potrzeb rynku.
   • Stworzyliśmy całkowicie nową strukturę projektową firmy wspartą sprawnym monitoringiem finansowym. 
   • Znacznie zwiększyliśmy efektywność prac i procesów. 
   • Uporządkowaliśmy i zdigitalizowaliśmy magazyny.
   • Ograniczyliśmy koszty.
   • Zoptymalizowaliśmy wspierające nas technologie. 

Wszystko po to, aby  dostosować wielkość firmy i strategię do nowych realiów biznesowych, w których się znaleźliśmy. 

Pomimo dużego wysiłku wynikającego z działań restrukturyzacyjnych, przy jednoczesnym utrzymywaniu ciągłości biznesowej i realizacji bieżących zleceń, udało się nam uratować firmę. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych Pracowników, Klientów, Dostawców, Podwykonawców i Instytucji Finansowych.   

Nie sposób każdego wymienić z osobna. Niemniej, na ręce każdego z Państwa składamy serdeczne podziękowania za okazane w tym czasie zaufanie i wsparcie. Od samego początku Elsta budowana była na długotrwałych silnych relacjach.

Jaką drogę przeszliśmy?

Przyczyny restrukturyzacji były złożone. Straty poniesione w Wielkiej Brytanii i Szwecji wynikające z upadłości naszych partnerów biznesowych oraz z nieuczciwości zarządu spółki szwedzkiej nałożyły się na trudności organizacyjne w polskiej Elście. Nie udało nam się uniknąć błędu przeinwestowania po realizacji dotychczas największego w historii firmy kontraktu. Do tego, w wyniku szumu komunikacyjnego na rynku, nasz zeszłoroczny największy klient wypowiedział nam w jednym momencie wszystkie 17 realizowanych kontraktów.  

Znaleźliśmy się w niezwykle trudnej sytuacji, w której pozostało nam poddać się i ogłosić upadłość lub zawalczyć o Elstę poprzez podjęcie restrukturyzacji. Pomimo że teoretycznie niewielu dawało nam szanse, wybraliśmy to drugie rozwiązanie.

Jednym z głównych założeń procesu naprawczego było, poza uregulowaniem zaległych zobowiązań i uzdrowieniem sytuacji finansowej firmy, utrzymanie maksymalnej, możliwej liczby miejsc pracy, które mogłyby zapewnić firmie efektywne funkcjonowanie na rynku. 

Zrobiliśmy, co w naszej mocy, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby, tam gdzie to możliwe, zapewnić ciągłość zatrudnienia osobom, z którymi z różnych przyczyn musieliśmy się rozstać.

Co planujemy?

Przez najbliższe miesiące naszym priorytetem będzie realizacja układu poprzez zwrot zobowiązań wobec naszych partnerów biznesowych. To będzie także czas utrwalania zmian organizacyjnych i odbudowywania marki Elsta.

Myślimy także o rozwoju. W niedługim czasie będziemy chcieli zaprezentować Państwu nową rozszerzoną ofertę spółki dostosowaną do potrzeb rynku.

Dziękujemy, że jesteście z nami!

POSTANOWIENIE SĄDU
PISMO ws. ZAKOŃCZENIA RESTRUKTURYZACJI